Bezpečný nákup liekov a výživových doplnkov

Bezpečný online nákup liekov a výživových doplnkov je dnes podla môjho názoru veľmi dôležitá téma.

Hneď na začiatku článku spomeniem, že sa v prípade liekov článok zaoberá len bezpečnosťou online nákupu voľnopredajných liekov. Lieky na predpis nesmú byť podľa zákona 362/2011 Z. z.Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach predmetom akéhokoľvek legálneho výdaja, resp. predaja na internete. Akékoľvek takéto konanie je nelegálnym trestným činom a hrozí zaň pokuta, alebo väzenie. Nákup liekov na predpis cez internet je spojený s nezanedbateľným rizikom, že vo výsledku dostanete falošný, neúčinný alebo priamo škodlivý produkt, ktorý rozhodne nie je liekom. Nákup liekov na predpis cez internet je nebezpečný a rozhodne ho neodporúčam.

Bezpečný online nákup liekov a výživových doplnkov

Bezpečnosť akéhokoľvek internetového predaja je dnes celkom diskutovanou témou. Pri nákupe výživových doplnkov a voľnopredajných liekov to platí dvojnásobne. Predsa len, ak si na internete kúpite šaty, asi najhoršia vec čo sa Vám môže stať je že Vám nesadnú. Ak máte šťastie podarí sa Vám ich reklamovať a o svoje peniaze neprídete. Alebo ich darujete niekomu, komu budú dobré. Pri voľnopredajných liekoch a výživových doplnkoch to také jednoduché byť nemusí. Nevhodný liek, alebo výživový doplnok môže ohroziť Vaše zdravie. Ak ste čítali predchádzajúci článok tohto blogu viete, že výživové doplnky môže predávať prakticky ktokoľvek. Pre bezpečný online nákup voľnopredajných liekov a výživových doplnkov je preto dôležité zvážiť aspoň tieto dve kritéria:

 • Dôveryhodnosť výživového doplnku, alebo voľnopredajného lieku
 • Dôveryhodnosť internetového predajcu

Dôveryhodnosť výživového doplnku

Cez internet nakupujte len výživové doplnky, ktoré už poznáte. Naozaj. Takto budete môcť rýchlo zistiť, či zásielka z e – shopu, ktorá Vám prišla domov je správna a v poriadku. Budete jednoducho vedieť, čo kupujete a čo máte očakávať. Ak chcete vyskúšať niečo nové spravte si domácu úlohu. Vyhľadajte si napríklad firmu, ktorá daný výživový doplnok vyrába, prípadne distribútora, ktorý konkrétny výživový doplnok dodáva na Slovensko. Mali by ste sa tak dopátrať k presnému zloženiu výživového doplnku a zistiť, či neobsahuje niečo, čo by pre Vás nebolo vhodné. Rozhodne nekupujte výživové doplnky, pri ktorých nepoznáte celé zloženie.

Môžete si nechať aj poradiť. Celkom nápomocné môžu byť recenzie na internete, prípadne, čuduj sa svete aj reklama v médiách. Reklamy sú natoľko nákladné, že si ich môže dovoliť len stabilný výrobca výživových doplnkov. No pri dnešnom pretlaku informácií, je niekedy ťažké nájsť tie naozaj spoľahlivé. Jedným z najspoľahlivejších zdrojov overených informácií (nielen) o výživových doplnkoch môže byť lekárnik v lekárni. Ten zvyčajne pozná dobré, kvalitné a preverené výživové doplnky, ktoré Vám môže odporučiť presne podľa Vašich potrieb. Neváhajte sa preto s dôverou obrátiť na toho svojho. Dôveryhodné a overené informácie pre bezpečný online nákup voľnopredajných liekov a výživových doplnkov sa snaží prinášať aj tento blog.

Predpokladajme, že ste si splnili domácu úlohu, prípravok objednali a teraz máte doma krabičku. Čo všetko by sa z nej malo dať zistiť?

Povinné informácie na obale výživového doplnku

 • Názov – ako sa výživový doplnok volá
 • zoznam zložiek, zloženie – čo všetko obsahuje a v akom množstve.
 • alergény – v prípade, že obsahuje známe alergény mal by toto mať uvedené na obale
 • dátum minimálnej trvanlivosti – dokedy minimálne je možné výživový doplnok užívať.
 • meno alebo obchodný názov a adresu výrobcu
 • obsah alkoholu (v prípade objemu alkoholu nad 1,2%),
 • návod na použitie – v prípade, ak by bez neho bolo náročné výživový doplnok použiť,
 • špeciálne povinné údaje – o obsahu jednotlivých nižšie spomenutých látok spolu s ich množstvom na jednotku objemu alebo hmotnosti. – obsahuje aspartám (zdroj fenylalanínu) – obsahuje sladidlo – obsahuje sladké drievko – obsahuje kofeín – obsahuje prídavok rastlinných sterolov alebo stanolov

Okrem toho musí na obale výživového doplnku byť uvedené:

 • slová „výživový doplnok“
 • názov kategórie živín alebo látok, ktoré charakterizujú výživový doplnok alebo označenie podstaty týchto živín alebo látok.
 • odporúčaná denná dávka výživového doplnku
 • upozornenie, že odporúčaná denná dávka sa nesmie prekračovať,
 • upozornenie, že výživový doplnok sa nesmie používať ako náhrada rozmanitej stravy,
 • upozornenie, že výživový doplnok sa musí uskladňovať mimo dosahu malých detí.

Toto všetko by ste na obale výživového doplnku mali nájsť v slovenčine pokiaľ si výživový doplnok kupujete v slovenskom e – shope. Zároveň by mal mať dovozca, výrobca alebo distribútor splnenú ohlasovaciu povinnosť. Tak máte istotu, že výživový doplnok eviduje úrad verejného zdravotníctva a je legálne dovezený na Slovensko, prípadne na Slovensku vyrobený. Priebežne aktualizovaný zoznam zaevidovaných oznámení nájdete tu: Zoznam zaevidovaných oznámení

Situácia čo sa týka označovania a bezpečnosti výživového doplnku bude podobná aj ak si výživový doplnok kupujete v zahraničnom e – shope v rámci EU. Je to spôsobené tým, že európska legislatíva vzťahujúca sa na výživové doplnky je záväzná pre všetky členské krajiny EU. Aj tu ale platí, že je bezpečnejšie kupovať doplnky, ktoré poznáte a máte vyskúšané. O e – shopoch ázijských krajín a Činy by som v súvislosti s výživovými doplnkami radšej ani neuvažoval. Používajú totiž inú legislatívu, ktorá môže byť v mnohom odlišná a benevolentnejšia ako tá európska.

Dôveryhodnosť voľnopredajného lieku

Voľnopredajné lieky na internete na Slovensku zakúpite len prostredníctvom legálnych internetových lekární.(podrobnejšie ďalej v tomto článku). To samo osebe zaručuje dôveryhodnosť predávaného lieku. Každopádne ak už máte balenie voĺnopredajného lieku v ruke je dobré všimnúť si niektoré podrobnosti na vonkajšom obale.

 • Registračné číslo – je číslo pod akým liek registruje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
 • Dátum expirácie – udáva mesiac a rok, dokedy je liek použiteľný.
 • Doporučené dávkovanie – dávka, ktorá je určená na terapiu ochorenia – je dobré ju neprekračovať.

Všetky tieto informácie by mal vonkajší obal lieku obsahovať. Ak o tak nie je nepovažoval by som balenie lieku za dôveryhodné a rozhodne by som ho neužíval.

Našťastie pre lieky na Slovensku platí pomerne prísna legislatíva. To znamená, že je veľmi málo pravdepodobné, že sa k Vám pri nákupe u seriózneho a prevereného predajcu dostane falošný, nebezpečný alebo neúčinný voľnopredajný liek. To všetko za predpokaldu, že ste si vybrali správny liek na svoj zdravotný problém. Správnemu výberu lieku sa ale budeme venovať v iných článkoch.

Dôveryhodnosť online predajcu

Online predajcov výživových doplnkov a voľnopredajných liekov možno rozdeliť na dve skupiny:

 • Internetové lekárne
 • Ostatné e – shopy

Internetové lekárne

Legálne internetové lekárne sú jediný typ e – shopu, ktorý môže okrem výživových doplnkov predávať aj voľnopredajné lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky.

Internetové lekárne a legislatíva

Internetová lekáreň spadá pod pôsobnosť zákona 362/2011 Z. z.Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Konkrétne podľa §22 môže internetový výdaj – teda de facto predaj voľnopredajných liekov – realizovať len držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni alebo vo výdajni zdravotníckych pomôcok (tzv. kamenná lekáreň, resp. kamenná výdajňa).

To znamená, že spustiť a prevádzkovať lekáreň online môže len ten, kto vlastní a prevádzkuje klasickú kamennú lekáreň. Na prevádzku kamennej lekárne treba spĺňať prísne požiadavky a štandardy, získať množstvo povolení, a prejsť množstvom kontrol od rôznych úradov(za všetky spomeniem ŠÚKL – Štátny ústav pre kontrolu liečiv alebo Úrad verejného zdravotníctva).

Okrem kontrol pri zriaďovaní lekárne má ŠÚKL i Úrad verejného zdravotníctva v popise práce aj pravidelné priebežné kontroly lekární. To všetko pre to, aby sa zaistilo, že internetové lekárne naviazané svojou činnosťou na fungujúcu kamennú lekáreň, svoju činnosť vykonávajú v súlade so zákonom a ku klientom sa dostávajú kvalitné a bezpečné lieky a výživové doplnky.

Internetové lekárne a nákup v nich

Čo to znamená pre bezpečný online nákup voľnopredajných liekov a výživových doplnkov? Znamená to, že voľnopredajné lieky a výživové doplnky zakúpené v legálnej internetovej lekárni sú stávkou na istotu, keď chcete vedieť, odkiaľ a čo kupujete. Lekáreň ručí za kvalitu a bezpečnosť tovaru, ktorý v nej zakúpite. Vo väčšine prípadov ide o tovar, ktorý má na sklade samotná kamenná lekáreň pod ktorú spadá internetová lekáreň. Pôvod tovaru je dohľadateľný minimálne na úroveň veľkodistribútora, ktorý ho lekárni dodal, pretože lekáreň uchováva záznamy o prijme tovaru. V skratke. Ak chcete bezpečne online nakúpiť lieky a výživové doplnky legálna internetová lekáreň je tým správnym miestom.

Legálne internetové lekárne

Ako však rozpoznať internetovú lekáreň, ktorá má v poriadku všetky povolenia a spĺňa všetky podmienky bezpečnosti a kvality predaja? V takmer anonymnom prostredí internetu je to niekedy celkom ťažké. Našťastie však existuje jednoduchá pomôcka. Každá legálna internetová lekáreň musí od 1.7.2015 na svojej stránke zverejniť kontaktné údaje na štátnu autoritu zodpovednú za lieky a/alebo tzv. Spoločné logo pre legálne internetové lekárne.

Logo ako nástroj pre bezpečný nákup liekov a výživových doplnkov

Logo vyzerá takto:

Zdroj obrázku loga

Logo zobrazuje vlajku štátu EU, kde je internetová lekáreň registrovaná a text v jazyku tohto štátu. Okrem Štátov EU logo používajú aj Nórsko, Lichtenštajnsko a Island.

Pravé logo je interaktívne a po kliknutí naň budete presmerovaný na stránku národnej autority zodpovednej za lieky. V prípade slovenských internetových lekární teda na stránku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Táto stránka obsahuje zoznam všetkých registrovaných legálnych internetových lekární na Slovensku. Pokiaľ sa vami vybraná lekáreň na zozname nachádza môžete bez obáv pokračovať v nákupe. Ak v zozname nie je, na stránke ste nenašli spoločné európske logo, alebo nedošlo k presmerovaniu po kliknutí na logo, treba byť nanajvýš opatrný. Rozhodne neodporúčam pokračovať v nákupe. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa totiž nenachádzate na stránke legálnej internetovej lekárne. A Váš nákup sa vôbec nepodobá na bezpečný online nákup liekov a výživových doplnkov.

Moje odporúčanie: Ak hľadáte spoľahlivú internetovú lekáreň venujte trocha času nájdeniu Spoločného európskeho loga. Urobíte tak svoj nákup bezpečnejším. Prispieť k bezpečnosti nákupu môže aj tanto blog. V nasledujúcom zozname nájdete overené internetové lekárne a e – shopy s výživovými doplnkami, kde môžete bez obáv bezpečne nakúpiť.

Ostatné e – shopy

V e – shopoch, ktoré nie sú legálnymi internetovými lekárňami môžu byť predávané len výživové doplnky – pretože ide vlastne o potraviny. Na internete nájdete veľké množstvo e – shopov ponúkajúcich výživové doplnky. Ako medzi nimi nájsť ten seriózny a dôveryhodný?

Stránka internetového obchodu

Je dobré všímať si niektoré drobnosti na stránke obchodu napríklad:

 1. Prehľad výživových doplnkov – teda aké doplnky e – shop predáva
 2. Konečné ceny s DPH – teda za aké ceny e – shop predáva
 3. Náklady spojené s internetovým predajom – jasne stanovené poštovné a balné
 4. Názov alebo obchodné meno, predávajúceho, jeho sídlo, právna forma, prípadne IČO
 5. Meno, priezvisko, miesto trvalého pobytu štatutárnych orgánov – majiteľ, konateľ atď. – tento bod je zvyčajne nutné dohľadať na iných stránkach, nie vždy je to uvedené priamo na stránkach e – shopu
 6. Jasne a zrozumiteľne formulované podmienky nákupu a reklamácie tovaru.

Týchto 6 bodov sa dá s obmenou použiť na akýkoľvek internetový obchod. Nie len ten s výživovými doplnkami. Ak na stránke internetového obchodu nenájdete niektorý z týchto bodov, treba zvýšiť opatrnosť pri nákupe a možno si vybrať iný e – shop.

Recenzie a hodnotenia zákazníkov

Internetový obchod možno hodnotiť aj na základe recenzií od jeho zákazníkov na internete. Tu to však chce veľa trpezlivosti a času. Našťastie existujú portály, tzv. nákupní radcovia. Najznámejší z nich je určite portál Heuréka.sk . V prvom rade ide o porovnávač cien v rôznych internetových obchodoch. Pre bezpečný nákup voľnopredajných liekov a výživových doplnkov je vhodný v prípade, že už viete aký prípravok chcete kúpiť a hľadáte najnižšiu cenu.

Heuréka sa ale zaoberá aj overovaním internetových obchodov, z hľadiska kvality a bezpečnosti nákupu v nich. Zbiera recenzie od zákazníkov zapojených internetových obchodov a to dokonca k jednotlivým produktom. V neposlednom rade zastrešuje program Overené zákazníkmi. Tento program umožňuje zapojenému internetovému obchodu na základe pozitívnych hodnotení od spokojných zákazníkov získať certifikát Overené zákazníkmi. Tento certifikát je potom akousi pečaťou, ktorá hovorí rádovo o desiatkach až stovkách spokojných zákazníkov. Preto môžem doporučiť nákup cez Heureku aj vtedy, keď svoj výživový doplnok ešte len hľadáte. Pomôže Vám nájsť kvalitný, preverený a seriózny internetový obchod, ktorý Vám s najväčšou pravdepodobnosťou dodá to, čo ste si objednali, za cenu akú ste videli na stránke obchodu.

Slovo na záver

Keď ste sa dočítali až sem, rád by som vedel aké skúsenosti s (ne)bezpečným nákupom voľnopredajných liekov a výživových doplnkov na internete máte Vy. Vyjadrite sa v komentároch pod článkom. Vopred ďakujem za všetky odpovede.

Váš lekárnik

PharmDr. Ondrej Mrmus

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.