Liečba syndrómu suchého oka – epidémie 21. storočia

Toto je pokračovanie prvej časti článku o syndróme suchého oka, kde sa môžete dočítať o vzniku a príčinách syndrómu suchého oka. Náplňou druhej časti, ktorú práve čítate, sú príznaky a liečba syndrómu suchého oka.

Príznaky syndrómu suchého oka

Syndróm suchého oka možno rozpoznať podľa niekoľkých charakteristických príznakov.

Pocit suchosti v oku – ide o najvýraznejší príznak tohto ochorenia. Slzy nezvlhčujú oko a jeho
povrch sa vysušuje.

Pocit unavených očí – často až pocit bolesti očí, preťaženie. Jeden z najviac obťažujúcich
príznakov, nakoľko znižuje koncentráciu na prácu. Núti postihnutého robiť prestávky v práci, čo v
dnešnej dobe orientovanej na pracovný výkon nemusí byť žiadúce. Je to práve tento príznak,
vďaka ktorému chorý vyhľadá odbornú pomoc.

Pálenie a svrbenie očí – zvyčajne priamo nadväzuje na prvé dva príznaky.

Pocit cudzieho telesa v oku – akoby v oku uviazla prachová častica prípadne smietka. Žmurkaním tento pocit nemizne.

Svetloplachosť – vystavenie sa svetlu vyvoláva neprijemne pocity. Svetlo sa často zdá jasnejšie
ako v skutočnosti je.

Citlivosť na cigaretový dym, klimatizáciu, prievan – cigaretový dym a vystavovanie sa prúdiacemu vzduchu celkovo zvyšuje pocit suchosti v očiach, a môže spôsobiť pálenie a svrbenie.

Slzenie – paradoxný príznak, ktorý ale nie je príliš častý.

Je syndróm suchého oka nebezpečný?

Ak vyššie uvedené príznaky pociťujete ako závažné, alebo sa u Vás vyskytujú dlhodobo, je dobré vyhľadať odbornú pomoc v lekárni, alebo u špecialistu – oftalmológa. Oko postihnuté syndrómom suchého oka je náchylnejšie k infekciám, lebo narušený slzný film neplní svoju ochrannú funkciu. Môže tiež dôjsť k zjazveniu povrchu oka. Zanedbaný syndróm suchého oka môže viesť k zníženiu kvality života, zníženiu práceschopnosti a vo vážnych prípadoch až k slepote. Netreba podceňovať spočiatku postupný nástup príznakov a nebrať toto ochorenie na ľahkú váhu. Vaše oči sa Vám poďakujú.

Liečba syndrómu suchého oka

Syndróm suchého oka sa dá liečiť. Možnosti terapie rozdeľujeme do niekoľkých skupín:

1. Liečba príznakov syndrómu suchého oka:

Syndróm suchého oka, je ochorenie, ktoré možno dobre zvládnuť prístupom zmierňovania jeho príznakov. Je účinná na všetky obťažujúce príznaky spomenuté skorej v tomto článku. Aj keď príčinu ochorenia – najmä pre to, že vyvolávajúcich príčin môže byť viac, alebo môžu byť nejasné – takáto liečba neodstráni. Je postačujúca na výrazne zlepšenie subjektívneho komfortu chorého. V súčastnosti je táto možnosť preferovaná, najmä pre rýchle zlepšenie kvality života ľudí trpiacich syndrómom suchého oka a relatívnu nenáročnosť jej nasadenia.

Prakticky sa príznaky syndrómu suchého oka zmierňujú pomocou náhrad sĺz – tzv. umelé slzy. Ide o najznámejšiu a najrozšírenejšiu terapiu tohto ochorenia. Jej výhodou sú minimálne nežiadúce účinky, široká dostupnosť a možnosť použiť ju aj bez lekárskeho dohľadu. V našich lekárňach je dostupných množstvo preparátov určených na liečbu syndrómu suchého oka v rôznych formách. V tomto článku sa jednotlivým prípravkom venujem podrobnejšie.

Medzi menej rozšírené terapeutické postupy patrí aplikácia vlastného krvného séra a chirurgická liečba uzatvorením slzných kanálikov. Uvedené postupy sa používajú pri závažných formách ochorenia v spolupráci s očným lekárom.

2. Kauzálna liečba syndrómu suchého oka

Kauzálna liečba syndrómu suchého oka je doménou očného lekára a používa sa pri veľmi závažných formách tohto ochorenia. Preto sa v tomto článku obmedzím len na niekoľko poznámok k tomuto prístupu. Ak by ste ale chceli vedieť viac, dajte vedieť v komentároch. Môžem napísať ďalší článok.

Kauzálna liečba sa snaží vyriešiť príčinu vzniku syndrómu suchého oka u konkrétneho pacienta. Ku kauzálnej liečbe sa pristupuje v prípade, že je jasná a známa príčina ochorenia. S úspechom sa používa ak je príčinou zápal – podávajú sa cefalosorínové antibiotiká. Pri liečbe syndrómu suchého oka na autoimunitnom základe sa využívajú látky tlmiace prehnanú reakciu imunitného systému – kortikosteroidy a cyklosporín A.

Ako si správne vybrať umelé slzy?

Pre správny výber umelých sĺz je potrebné zvážiť závažnosť príznakov a čas, kedy sa príznaky vyskytujú.

Výber umelých sĺz na základe závažnosti príznakov

  • Pri ľahších ťažkostiach: Sú vhodné prípravky tekutého charakteru – kvapky. Aplikujú sa podľa potreby častejšie i niekoľkokrát denne.
  • Pri silnejších ťažkostiach: Sú vhodné gély alebo masti. Aplikujú sa večer, pred spaním. V prípade potreby v dlhších časových intervaloch i cez deň.

Výber umelých sĺz na základ času výskytu príznakov

  • Výskyt príznakov ráno: Výskyt ranných príznakov naznačuje poruchu lipidovej vrstvy slzného filmu. Je vhodné použiť masti a gély večer pred spaním. Cez deň sú vhodné kvapky s obsahom lipidov so stredne dlhým reťazcom.
  • Ťažkosti cez deň so zhoršením večer: Tieto príznaky sú typické pre poruchu vodnej vrstvy slzného filmu. Používajú sa najmä očné kvapky s kyselinou hyalurónovou aplikované niekoľkokrát denne.

Slovo na záver

Ak ste sa dočítali až sem, máte teraz celkom dobrú predstavu o tom, čo je syndróm suchého oka. Stretli ste sa s ním u seba, alebo u niekoho vo svojom okolí? Ako a čím ste ho riešili? Budem rád ak mi o tom napíšete do komentárov pod tento článok.

Váš lekárnik

PharmDr. Ondrej Mrmus

Tento článok bol vytvorený s použitím nasledovného zdroja:

Andrej Černák, Martin Černák, Suché oko, Ambulantná terapia, 2007, roč. 5 (3-4): 204 – 208, online: http://www.solen.sk/pdf/8c209c0226883ba8e581e65b24be3e97.pdf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.